Tips

Poliquin Live

Tip 601: Kedy je najlepší čas na tréning?

Friday, May 10, 2013 4:34 PM
Už inštinktívne viete, že najlepší čas na tréning je kedykoľvek sa cítite najviac energickí a hodí sa vám to do vášho denného režimu. Individuálne rozdiely týkajúce sa najlepšieho tréningového času vychádzajú zo skutočnosti, že každý človek má mierne odlišnú chronobiológiu, či cirkadiánny rytmus. Výskum v tejto oblasti však odhaľuje niektoré pozoruhodnosti:
 
• Pri výkone, ktorý závisí od nášho anaeróbnu systému (ako napríklad silový tréning), štúdie naznačujú, že silová výkonnosť je významne vyššia v popoludní okolo tretej hodiny až v skorší podvečer. Má to najlepší vplyv na situácie závislé od produkcie sily – jednoducho keď potrebujeme vyprodukovať maximálnu silu veľkou rýchlosťou.
 
• Existuje tendencia dosahovať rýchlejšie časy v šprintových tréningoch, alebo súťažiach, ktoré sa odohrávajú popoludní či podvečer. Produkcia väčšej sily a rýchlosti neskôr v priebehu dňa je pravdepodobne spôsobená tým, že telesná teplota sa zvyšuje v priebehu dňa, čo vedie k posilneniu svalovej funkcie a flexibility.
 
• Ak sa jedná o úbytok tuku, štúdie naznačujú, že najväčší „afterburn“ efekt  (alebo EPOC - Excess post-exercise oxygen consumption) je dosahovaný pri tréningoch vo večerných hodinách (okolo 18:00). Vyšší EPOC znamená, že telo spaľuje vo fáze zotavovania po tréningu viac kalórií. Na druhej strane, pri vytrvalostnom tréningu dôkazy naznačujú, že výkonnosť nie je závislá od doby, kedy je počas dňa daná aktivita vykonávaná. Samozrejme jednotlivci budú mať rôzne skúsenosti.
 
• Je dobre známe, že hladina testosterónu u mužov je najvyššia v dopoludňajších hodinách a postupne klesá v priebehu dňa. To naznačuje, že ak naším cieľom je budovanie svalovej hmoty, ráno môže byť najlepší čas na tréning. Okrem toho, testosteronová odozva na tréning u mužov sa zdá byť vyššia ráno ako pri cvičení neskôr počas dňa.
 
• Ak vás zaujíma ako využiť kofeín pri kompenzovaní slabšej výkonnosti, ktorú ľudia často pociťujú pri ranných tréningoch, pozrite si článok „Use Caffeine to Perform Better in the Morning“.
 

Copyright ©2013 Charles Poliquin

FOLLOW US:

 

 

Join Our Email List Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on YouTube Follow us on Instagram