Tips

Poliquin Live

Tip 581:Medytuj dla lepszego snu, szybszej regeneracji organizmu i zwiększonego anabolizmu!

Monday, June 24, 2013 10:36 AM
Rozpocznij regularną praktykę medytacji dla zwiększenia poziomu swoich hormonów anabolicznych, szybszej regeneracji organizmu po sesji treningowej i oczywiście lepszego snu. Badania naukowe donoszą, że medytacja zalicza się do jednego z najzdrowszych nawyków, który możesz sobie przyswoić, jeśli masz na uwadze własne zdrowie i osiągane rezultaty na polu aktywności fizycznej.
 
Czy obiło ci się o uszy, że osobnicy regularnie praktykujący medytację transcendentalną mają naturalnie podwyższony poziom hormonu wzrostu, DHEA, testosteronu i jednocześnie obniżony poziomu kortyzolu? To prawda, badania potwierdzają „anaboliczny”’ wpływ medytacji na nasze ciało poprzez regulację osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, dzięki obniżonemu poziomowi stresu w naszym ciele. Do korzyści płynącej z praktyki medytacji możemy zaliczyć zwiększone funkcje kognitywne naszego mózgu, poprawę nastroju, obniżenie chronicznych stanów zapalnych w organizmie oraz zwiększony metabolizm, warunkujący przecież optymalny skład ciała.

 W jednym z badań młodzi mężczyźni w przedziale wiekowym 18-32 lata zostali poddani czteromiesięcznemu badaniu. Porównano dwie grupy badanych;  grupa medytująca i grupa uczestnicząca w zajęciach technik redukujących stres. Badano w obu przypadkach poziom hormonów. Wyniki wykazały, że w grupie medytującej nastąpiło znaczne obniżenie średniej wartości kortyzolu w organizmie, przy jednoczesnym podniesieniu jego wartości w odpowiedzi na zaaplikowany stresor. Taka reakcja organizmu uważna jest za korzystną, ponieważ badani radzą sobie lepiej z codziennie występującym stresem w ich życiu, tym samym wytwarzając mniej hormonów stresu. Jednocześnie należy zaznaczyć, że  ich odpowiedź ze strony układu hormonalnego na sytuację zagrożenia życia wzrosła.

W rzeczywistości reakcja organizmu na ekstremalne sytuacje powinna być właśnie taka- stres poprzedzony wysokim wyrzutem kortyzolu. Jednak tylko w sytuacjach wyjątkowych, a nie na co dzień, co niestety ma miejsce we współczesnym świecie. Badanie ponadto odnotowało wyższy poziom testosteronu i lepszy stosunek testosteronu do kortyzolu w grupie medytującej. Należy również wspomnieć o zwiększonym poziomie hormonu wzrostu. Reasumując taki profil hormonalny zdecydowanie poprawi twoje zdrowie, skład ciała i oczywiście wspomoże budowanie masy mięśniowej.

Inne badania również potwierdzają dobroczynny wpływ medytacji na regulację reakcji związanych ze stresem i optymalizacją snu. Odnotowano zwiększenie poziomu melatoniny, która jest odpowiedzialna za głęboki poziom snu, jego rytm, a ponadto ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwdziałające procesom starzenia się. Badania naukowe dowodzą, że medytacja zwiększa poziom melatoniny dzięki wzrostowi jej produkcji w szyszynce, bądź też spowolnieniu jej metabolizowania w samej wątrobie.
 
Jeśli chodzi o powiązanie medytacji z lepszą jakością snu, to odnotowano w dwóch badaniach zwiększoną fazę REM i głębokość samego snu. Faza REM w zależności od wieku może wzrosnąć od 10 do 17 procent. Medytacja odgrywa znaczącą rolę zwłaszcza wśród osób starszych, u których faza REM naturalnie zostaje obniżona. Naukowcy sugerują, że regularna medytacja może opóźnić starzenie się mózgu.
W celu uzyskania wskazówek jak medytować zapisz się na zajęcia z medytacji. Poniższe strony mogą również dostarczyć przydatnych informacji:
•    How to Meditate for Beginners.
•    What Meditation Really Is from Sogyal Rinpoche.
 
Przypisy:
Nagendra, R., et al. Mediation and Its Regulatory Role on Sleep. Frontiers in Neurology. 2012. 3(54).

Maclean, C., et al. Effect of the Transcendental Meditation Program on Adaptive Mechanisms: Changes in hormone Levels and Responses to stress After Four Months of Practice. Psychoneuroendocrinology. 1997. 22(4), 277-295.
 

Copyright ©2013 Charles Poliquin

FOLLOW US:

 

 

Join Our Email List Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on YouTube Follow us on Instagram