Tips

Poliquin Live

Tip 601: Kiedy Jest Najlepszy Czas Na Trening?

Monday, July 1, 2013 9:31 AM
Instynktownie wiesz, że najlepszym czas na trening to ten, kiedy czujesz najwięcej energii i możesz go wprowadzić do planu dnia. Indywidualne różnice w najlepszym czasie na trening w ciągu dnia, polegają na tym, że każda osoba ma inny zegar chronobiologiczny i rytm dobowy. Badania w tym temacie ujawniają kilka ważnych punktów:

•    W wysiłkach zależnych od system beztlenowego, jak trening siłowy, badania sugerują, że wyniki w sile są znacznie wyższe popołudniu i wczesnym wieczorem. Ten efekt jest najbardziej zauważony w produkcji mocy – kiedy potrzebujesz wyprodukować maksymalną siłę w szybkim tempie.
 
•    Podczas treningu sprinterskiego, zawodów lub treningu popołudniu i wczesnym wieczorem osiągane są szybsze czasy. Większa siła i szybkość w późniejszej części dnia są prawdopodobnie spowodowane tym, że temperatura Twojego ciała wzrasta wraz z dniem, co prowadzi do poprawy funkcji mięśni i gibkości.
 
•    Dla utraty tkanki tłuszczowej, istnieją dowody, że osoby ćwiczące uzyskują wyższy poziom spalania potreningowego (EPOC) jeśli trenują wieczorem około 18. Wyższy EPOC oznacza, że ciało spala więcej kalorii podczas okresu regeneracji. Tymczasem, dla treningu wytrzymałościowego badania wykazują, że nie gra istotnej roli pora dnia – mimo to poszczególne osoby będą inaczej doświadczały treningów w różnych porach dnia.
 
•    Dla zainteresowanych, jest dobrze znany fakt, że dla mężczyzn poziom testosteronu jest najwyższy z rana i stopniowo, w ciągu dnia opada, co oznacza, że dla budowy mięśni godzinny poranne są najlepszym czasem na trening. Dodatkowo, męska odpowiedź testosteronowa po treningu wydaje się być wyższa rano niż w późniejszej części dnia.
 
•    Jeśli jesteś zainteresowany użyciem kofeiny, aby zmniejszyć słabą formę podczas wszesnoporannego treningu, sprawdź poradę Use Caffeine to Perfrom Better in the Morning.
 
Referencje:
Deschenes, Michael. Chronobiological Effects on Exercise. ACSM Current Comment. Retrieved 25 April 2013.http://www.acsm.org/docs/current-comments/chronobiologicaleffectsonexercise.pdf
 

Copyright ©2013 Charles Poliquin

FOLLOW US:

 

 

Join Our Email List Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on YouTube Follow us on Instagram