Tips

Poliquin Live

Tip 602: Jak Wprowadzić Kawę Do Diety Jeśli Starasz Się Wyszczupleć

Monday, July 1, 2013 9:32 AM
Picie kawy może mieć naprawdę niesamowite zalety prozdrowotne. Kawa może nawet Ci pomóc w schudnięciu, ponieważ kombinacja przeciwutleniaczy i kofeiny, którą zawiera, wzmocni wykorzystywanie tłuszczu jako energii. Te wspaniałe ziarno nie ma żadnych wad!
 
Badania wykazują następujące korzyści zdrowotne kawy:

1)    Im więcej pijesz kawy w ciągu dnia, tym mniejsze jest Twoje ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn
 
2)    Kawa poprawia zdrowie naczyń krwionośnych, zmniejsza ryzyko cukrzycy i obniża ryzyko choroby serca. Pomimo tego, że kawa może podnieść krótkotrwale ciśnienie krwi, to nie posiada żadnego wpływu długoterminowego na nie, u większości osób.
 
3)    Kawa jest napakowana przeciwutleniaczami: kwasem kawowym i chlorogenowym, które obniżają ryzyko zachorowania na wiele postaci raka i są powiązane z podwyższeniem HDL.
 
4)    Picie kawy zwiększa metabolizm, dzięki czemu palisz więcej kalorii i może pomóc w przestawieniu ciała do korzystania z tłuszczu zamiast glukozy jako energii. Seria badań pokazała, że suplementowanie się kawą, która jest szczególnie wysoka w antyoksydanty może doprowadzić do znaczącej utraty 4 procent tłuszczu w 6 tygodni.
 
5)    Przed treningiem, siłowym lub interwałowym, duża dawka kawa może poprawić Twoje wyniki. Korzyść polega na większej produkcji mocy, lepszej motywacji, tendencji do wybierania większych ciężarów i większej chęci pracy.
 
6)    Kawa może poprawić czas reakcji i koncentrację, zwłaszcza w stanie ograniczonego snu.

Aby uzyskać zalety z picia kawy musisz podążać kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze, unikaj słodzenia kawy cukrem. To jest bardzo ważne, ponieważ konsumowanie cukru lub węglowodanów z kawą całkowicie zatrze efekt stymulujący kofeiny. Niedawne badanie wykazało, że gdy grupa ochotników zjadła wysoki w węglowodany posiłek i zażyła kofeinę, efekt stymulujący zredukował się o 90 procent w porównaniu do grupy, która tylko wzięła kofeinę na czczo.
 
Aby uzyskać poprawę wyników i efekt spalania tłuszczu podczas treningu z picia kawy, niezbędnym jest unikać wszelkich węglowodanów. Drugim powodem, dla którego warto omijać węgle kiedy pijemy kawę jest fakt, że wielokrotnie wykazywano, że to krótkotrwale obniża wrażliwość insulinową, jednocześnie uwalniając kwasy tłuszczowe. Nie popsuj wszystkiego poprzez wrzucenie węgli do miksu. Dlatego też, jeśli już musisz posłodzić kawę, użyj stevii, jednocześnie unikając cukru i sztucznych słodzików.
 
Drugim czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę przygotowując kawę, jest to, że naukowcy sugerują jak zmaksymalizować zawartość przeciwutleniaczy jest zaparzanie jej w kawiarce lub French pressie. Jednak te dwie metody zwiększają zawartość związku zwanego kafestolem w kawie, co zostało udowodnione, podwyższa poziom cholesterolu. Dlatego też, jeśli cholesterol jest problemem, możesz używać nie wybielanych filtrów do kawy, aby przyrządzać napar lub omijać ją całkowicie.
 
Kolejną opcją byłoby używanie ekstraktu z ziaren zielonej kawy, aby uzyskać efekt spalający tłuszcz i właściwości przeciwutleniające bez martwienia się o efekt kafestolu.
Przeczytaj więcej o kawe w The Ten Benefits of Coffee for Health, Performance, and Body Composition.
 
Referencje:
Skinner, T., et al. Influence of Carbohydrate on Serum Caffeine Concentrations Following Caffeine Ingestion. Journal of Science and Medicine in Sport. 2012. Published Ahead of Print.
 

Copyright ©2013 Charles Poliquin

FOLLOW US:

 

 

Join Our Email List Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on YouTube Follow us on Instagram